יישור שיניים לילדים

מתי מומלץ להתחיל טיפול יישור שיניים לילדים?

אני שומע לצערי יותר מדי הורים שאומרים "אני לא מביא את הילד לבדיקה כי עדיין לא התחלפו לו כל השיניים" או הורים שמספרים שרופא השיניים שלהם אמר להם ש"יישור שיניים אפשר לעשות רק לאחר שהתחלפו כל השיניים….".
 
אז חשוב לי להדגיש – זו ממש טעות!
 
יש בעיות שניתן לפתור אותן כבר בגיל צעיר. יתרה מכך, יש בעיות שאם לא נפתרות בגיל צעיר הולכות ומחמירות עם השנים, כך שבסופו של דבר כאשר מגיעים לטיפול בגיל מאוחר, האופציות הטיפוליות כבר מוגבלות יותר….
 
ולכן – אני  אומר באופן ברור (Read My Lips 🙂 ) – יש להגיע לבדיקה ראשונית אצל אורתודונט כבר בגיל צעיר. 
ההמלצה של האיגוד האמריקאי לאורתודונטים (AAO) היא להגיע לבדיקה ראשונית כבר בגיל 7 (וזו כמובן גם ההמלצה שלי 🙂
בגיל הזה ניתן לאתר בעיות שדורשות טיפול מיידי ולטפל בהן בקלות ביחס לטיפול בגילאים מבוגרים יותר.
להקדים ולבדוק כבר בגיל שבע - יישור שיניים לילדים אצל דר עומר פלייסיג

להקדים ולבדוק כבר בגיל שבע

איגודי האורתודונטים בעולם ממליצים להגיע לבדיקה אורתודונטית כבר בגיל שבע. ביקור אצל אורתודונט מומחה ליישור שיניים בגיל צעיר, לא בהכרח אומר שילדכם יהיה זקוק ליישור שיניים.

עם זאת, בדיקה אורתודונטית בשלב מוקדם מסייעת לאתר בעיות שונות, בשיניים ו/או בלסתות, אשר טיפול בהן בגיל צעיר הוא קל, מהיר ונוח יותר ויכול למנוע בעיות עתידיות חמורות יותר. בגיל צעיר, עצמותיו של הילד נמצאות בשלב של גדילה והתפתחות. איתור בעיות וטיפול מוקדם מאפשר לנצל את גדילת הלסתות, לתעל אותן לפתרון הבעיות ולמנוע טיפול מורכב בהמשך. 

מה זה יישור שיניים לילדים?

העיקרון ביישור שיניים הוא – הפעלת לחץ חיצוני, באמצעות התקנים המורכבים על השיניים, במטרה להזיז את השיניים למיקומן הנכון. למרות שהלחץ אינו חזק במיוחד, הוא קבוע וממושך, ועל כן גורם לשיניים לזוז לאט ובעדינות. קיימות כמה שיטות ליישור שיניים ובכולן משתמשים בטכניקת הלחץ ההדרגתי כדי לתקן את מיקום השיניים.

איך מתבצע טיפול ליישור שיניים בילדים?

במהלך מפגש הייעוץ הראשוני, האורתודונט יבצע בדיקה של חלל הפה, השיניים והלסתות, באמצעות  סריקה דיגיטלית וצילומי רנטגן. על בסיס הנתונים, יתכנן האורתודונט תוכנית טיפול מותאמת אישית לילד. במהלך הייעוץ הראשון, כדאי לשאול שאלות, ולעודד את הילד לשתף את האורתודונט בכל חשש שיש לו. אורתודנט מומחה ביישור שיניים, ייתן מענה לכל שאלה ויסביר את מהלך הטיפול, באופן שיהיה מובן וברור גם לילד, שבסופו של דבר הוא זה שצריך לשתף פעולה עם האורתודונט ולהיות מחויב לטיפול.  האורתודונט עשוי להציע שיטה אחת או שילוב של שיטות אורתודונטיות ליישור השיניים, ולהעריך את משך הטיפול.


ייתכן שהילד יהיה זקוק  לטיפול מוקדם, הוא למעשה טיפול קצר מועד שמטרתו לפתור בעיות שדורשות התערבות מיידית ובכך למנוע למעשה החמרה של מצב קיים שבעתיד יצריך טיפול קשה וארוך יותר או לחילופין יצריך ניתוח של הלסתות.


השלב השני של הטיפול יתבצע, כשהשיניים הקבועות החליפו את אלה הנשירות, והוא יכלול שימוש בהתקן שיניים שהותאם לילד בתוכנית הטיפול.

איך מתבצע טיפול ליישור שיניים בילדים - דר עומר פלייסיג

האם ידעתם שחשוב לבצע בדיקה אורתודונטית לילדים כבר בגיל צעיר?

בעבר נהוג היה לחשוב שיישור שיניים מתאים רק לבני נוער, שהשיניים הנשירות (חלביות) שלהם כבר התחלפו בשיניים קבועות, אך כיום ידוע, כי ניתן, בעת הצורך, להתחיל טיפול אורתודונטי כבר בגיל צעיר בהרבה. יתירה מכך, שיטות הטיפול ליישור שיניים לילדים המוצעות כיום, הן מגוונות, יעילות ונוחות ליישום.

הטיפולים במרפאה שלנו, בראשותו של ד"ר עומר פלייסיג – אורתודונט מומחה ליישור שיניים, מותאמים לילדים ומתבצעים מתוך הבנה את צרכי הילד, ושיתוף פעולה עימו.  השימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר ובציוד חדשני מאפשר חווית טיפול נוחה, נינוחה וחיובית. הצוות הרפואי שלנו, במרכז ליישור שיניים, ילווה את הילד ומשפחתו במהלך כל הטיפול ולאחריו, ויעניק תמיכה מרבית. לד"ר פלייסיג ניסיון עשיר בתחום יישור השיניים, וגישה מותאמת לטיפול בילדים. הידע המקצועי והמעמיק שצבר מעמיד אותו בשורה אחת עם מיטב האורתודונטים המומחים בעולם, ומאפשר לו לטפל במגוון רחב של מקרים, לרבות מקרים מורכבים. ד"ר פלייסיג חבר האגודה האורתודונטית בישראל (IOS), חבר האיגוד האמריקאי לאורתודונטיה(AAO), חבר האיגוד האירופאי לאורתודנטיה (EOS), וחבר בפדרציה העולמית לאורתודונטיה (WFO) .

מצבים שבהם יש פער בין הלסתות CLASS II

נגן וידאו אודות יישור שיניים ולסתות לילדים - דר עומר פלייסיג מומחה ליישור שיניים מסביר על ( Class II ) קלאס 2
הבעיות הנפוצות הדורשות טיפול מוקדם - יישור שיניים לילדים מטעם דר עומר פלייסיג

הבעיות הנפוצות הדורשות טיפול מוקדם

לפניכם רשימה חלקית של בעיות. רשימה זו אינה מחליפה בשום אופן ייעוץ על ידי מומחה ליישור שיניים ולסתות:

ד"ר עומר פלייסיג מציע מגוון פתרונות ליישור שיניים לילדים, בני נוער ומבוגרים

ניתן לקבוע תור באחת משלושת המרפאות – מודיעין, אשדוד, רמת גן – וליהנות ממגוון פתרונות יישור שיניים מתקדמים.

  • פלטות נשלפות ורסנים ליישור לסתות.
  • סמכים קבועים ("גשר" או "קוביות"), מתכתיים או מחרסינה.
  • יישור שיניים בקשתיות שקופות וכמעט בלתי נראות בשיטת אינויזליין הניתנות להסרה והרכבה באופן עצמאי לנוחות מקסימלית!

לפרטים נוספים על מגוון הפתרונות בקליניקה ועל יישור שיניים לילדים, אנו זמינים לפניותיך באתר או בטלפון ממש כעת – ונשמח לספק לך מענה לכל צרכיך ליישור שיניים ולסתות.

דר עומר פלייסיג מציע מגוון פתרונות ליישור שיניים לילדים, בני נוער ומבוגרים
מה זה אומר יישור שיניים ובאיזה גיל - יישור שיניים לילדים - דר עומר פלייסיג

מה זה אומר יישור שיניים ובאיזה גיל?

כולנו היינו רוצים לחשוף שיניים יפות וישרות – ולהציג לעולם חיוך שובה לב ונעים למראה. לכן, טיפולים ליישור שיניים הפכו עם השנים לפופולריים ביותר. מעבר לפן האסתטי בו נועד הטיפול לפתור בעיות של צפיפות או רווחים גדולים, ליישר שיניים עקומות ולהתאים את הסגר בין המשנן העליון והתחתון, הטיפולים האורתודונטיים נועדים גם להשיג עמדת שיניים נכונה שתתרום לבריאות השיניים, החניכיים והעצם שתומכת אותן. 

חלק ניכר מטיפולי יישור השיניים והלסתות נעשה בקרב ילדים צעירים (עד גיל 11-12) שלהם עדיין שיניים נשירות ("שיני חלב") בפה. טיפולים אלה מכונים גם בשם "טיפול מוקדם" (או "שלב ראשון") שהוא למעשה טיפול מכין, קצר בדר"כ, שמטרתו לפתור בעיות שדורשות התערבות מיידית ולמנוע למעשה החמרה של מצב קיים שבעתיד עלול להפוך לבלתי הפיך. בגילאים אלה עצמות הראש והלסתות עדיין בגדילה והתפתחות דבר המאפשר לאורתודונט לנצל את פוטנציאל הגדילה הטבעי הקיים בילד ולתעל אותו לטובת שיפור המראה והסגר בין השיניים. רק התערבות רפואית מושכלת בידי מומחים שהוכשרו לכך יכולה לסייע להכווין את גדילת הלסתות בכיוון מועדף, לשפר ולספק מענה נכון ואיכותי לצורת הפרופיל, הפרעות דיבור, סיכון מוגבר לחבלות וכדו'. 

לאחר סיום החלפת השיניים ניתן לבצע במידת הצורך טיפול "שלב שני" שבו עמדת השיניים מובאת למצבה הסופי האידיאלי ובסופו בדר"כ השיניים מקובעות למקומן באמצעות קיבוע קבוע ו/או נשלף.

האם גם ילדך זקוק ליישור שיניים?

כ-40% מהילדים בישראל זקוקים לטיפול אורתודונטי (כלומר, שלא לצרכים אסתטיים). לכם, כהורים, אין יכולת לדעת האם ילדכם זקוק ל"טיפול מוקדם" ולכן ההמלצה של האיגוד האמריקאי לאורתודונטיה (AAO) היא להגיע לבדיקה ראשונה אצל אורתודונט כבר בגיל 7, מכיוון שבגיל זה בדר"כ שיניים נשירות מתחילות מתחילות להתחלף בשיניים קבועות, ובמידה ומתעוררות בעיות – ניתן לאתר אותן בזמן. אגב, אני שומע רבות הורים מופתעים שאומרים לי שרופא השיניים אמר להם להגיע לבדיקה אצל אורתודונט רק כאשר מתחלפות כל השיניים… וזה המקום להדגיש – זו טעות נפוצה! אין להמתין עד סיום החלפת המשנן מכיוון שבעיות רבות עלולות לצוץ בדרך, חלקן תהיינה בלתי הפיכות אם יטופלו בשלב מאוחר מדי.

בנוסף לכך – מאמר קצר (עם תמונות) שיאפשר לכם לבדוק את ילדיכם בעצמכם ולאתר בעיות שדורשות טיפול מוקדם >>>

כמה זמן נמשך יישור שיניים אצל ילדים?

"טיפול מוקדם" אורך בדר"כ 6-12 חודשים (אינדיוידואלי כמובן לכל ילד) אשר במהלכו בנוסף לטיפול, מתבצע מעקב אחר הגדילה ובהתאם לכך מבוצעות התאמות נדרשות למכשור ולמשנן עד לפתרון הבעיה. 

טיפול "שלב שני" אורך במומצע כשנה וחצי והוא כולל בדר"כ גשר (סמכים) או קשתיות שקופות לפתרון ליקויי סגר שנובעים מעמדת שיניים לקויה.

כמה זמן נמשך יישור שיניים אצל ילדים במרפאת שיניים דר עומר פלייסיג
מהן השיטות ליישור שיניים בילדים במרפאת שיניים דר עומר פלייסיג

מהן השיטות ליישור שיניים בילדים?

הפלטה המסורתית (גשר לשיניים /סמכים) – פלטת המתכת לילדים היא עדיין הטיפול הנפוץ ביותר ליישור שיניים. הפלטה מורכבת בדרך כלל מסוגרים שמודבקים על פני השיניים, חוט קשת מתכתי שמתחבר לסוגרים ומפעיל לחץ על השיניים, וגומיות. כיום אפשר ליישר שיניים באמצעות סמכים קרמיים, הדומים בצורתם לסמכים ממתכת, אלא שהם שקופים או לבנים ויכולים להתאים לצבע השיניים. אפשר גם להפוך את הטיפול לצבעוני ומשמח, ולהרכיב גומיות צבעוניות שאפשר להחליף אותן, לפי טעמו של הילד, בכל ביקור אצל האורתודונט.

קשתיות שקופות – אינויזליין ( Invisalign ) – קשתיות יישור פלסטיק שקופות ללא חוטים או סוגרים. הקשתיות השקופות פועלות באותו אופן שבו פועלת פלטה מסורתית, באמצעות הפעלת לחץ מתמיד על השיניים. הילד מרכיב סט קשתיות המוחלפות אחת לשבוע-שבועיים.  היתרון העיקרי של קשתיות אלה, שהן כמעט בלתי נראות, וניתן להסיר אותן בקלות בזמן הארוחה ובצחצוח שיניים.
רסן – כשהשיניים העליונות בולטות החוצה או כשיש בעיות מורכבות בלסת ובשיניים, יש צורך להשתמש ברסן או בהתקנים אחרים שנועדו לאותה מטרה. הרסן הוא סוג של התקן עם  קשת פנימית המותאמת לתוך הפה וקשת חיצונית כדי לכוון את תנועות השיניים וצמיחת הלסת.

הורים, איך תסייעו לילדכם בתהליך יישור השיניים?

הכינו את ילדכם לטיפול – לפני טיפול ליישור שיניים מומלץ להכין את הילד לטיפול, מכיוון שהטיפול מתמשך בדרך כלל כשנה וחצי.
הסבירו ושתפו – הילד צריך להבין את הסיבה לכך שהוא זקוק לטיפול יישור שיניים, ולהבין ששיתוף הפעולה שלו עם האורתודונט והמחויבות שלו לתהליך, הם הכרחיים להצלחת הטיפול, למראה הפנים שלו ולבריאות הפה והשיניים שלו.

חשוב שהילד יידע שככל שהוא צעיר יותר, כך הטיפול יהיה יעיל יותר וייקח פחות זמן

שתפו את ילדכם בכל היבטי הטיפול – למה לצפות, כמה זמן ייקח הטיפול ומהן התוצאות האפשריות של הטיפול.

צלמו ועקבו אחר ההתקדמות  – כדאי לעקוב אחר ההתקדמות של ילדכם ולצלם את שיניו לפני תחילת הטיפול, ולאחר כל פגישה, כך הוא יוכל לראות את השינוי. זה תהליך מעודד ומחזק.
סיבה למסיבה – כל חוט מהודק, כל סוגר חדש, וכל יום שעובר הוא צעד נוסף בדרך להשגת החיוך היפה והבריא של ילדכם. ציינו את אבני הדרך הללו בדרך ייחודית.

הזכירו לו לשמור על היגיינת הפה – יש להזכיר לילד באופן קבוע להקפיד במיוחד על היגיינת הפה כדי למנוע מחלות חניכיים וריח רע מהפה. חשוב לצחצח שיניים פעמיים ביום, בבוקר ובערב, במשך שתי דקות בכל פעם; יש להגיע לבדיקה אצל רופא שיניים אחת לחצי שנה ואצל שיננית אחת לארבעה חודשים, זאת בנוסף לביקורי השגרה אצל האורתודונט.
הזכירו לילד להימנע ממאכלים שעלולים להזיק להתקני היישור – הזכירו לילד להימנע ממזונות קשים ודביקים כדי למנוע את נפילת הסוגרים.

הקפידו על 22 שעות – טיפול בקשתיות יישור שיניים Invisalign  מצריך הרכבה של הקשתיות  למשך 22 שעות לפחות בכל יום. אחרת, הקשתיות לא יעבדו. הקפידו על כך עם ילדכם.

הזכירו לו את החיוך– ברגעים שמתעוררים קשיים, או אי נוחות, הזכירו לילד, כי הפלטה היא אביזר זמני להשגת החיוך המושלם שלו.

בחרו באורתודונט מומחה ביישור שיניים  שהוא בעל ניסיון ובעל גישה המותאמת לילדים – לאורתודונט מומחה, יש ניסיון בטיפול בילדים, הגישה שלו סבלנית, תומכת ורגישה. הוא יודע לייצר אמון בקרב ילדים ולייצר אווירה רגועה ונעימה. אישיותו ואופיו של האורתודונט יסייעו למחויבות הילד לתהליך ולהפקת המיטב מהתהליך.

הורים, איך תסייעו לילדכם בתהליך יישור השיניים - דר עומר פלייסיג
יישור שיניים לילדים - דר עומר פלייסיג

שאלות ותשובות בנושא יישור שיניים לילדים

כדי שהטיפול יצליח, נדרש שיתוף פעולה מלא מצד הילד. אורתודונט מומחה לילדים, יוכל לסייע רבות בנושא זה, להסביר לילד את חשיבות הטיפול, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה רגשית, וליצור בעבורו סביבה תומכת ומכילה.

כדאי להסביר לילד שיישור שיניים אינו מיועד רק לשינוי מראה השיניים, אלא גם לבריאות הפה והבריאות הכללית שלו. שיניים שאינן מיושרות מקשות על שמירת ההיגיינה של הפה והשיניים, ומאפשרות צבירת חיידקים שעלולים  לגרום למחלות חניכיים.

כיום יש מגוון שיטות טיפול, המאפשרות להצניע את ההתקנים, באופן שהם כמעט ולא ייראו. כך למשל, קשתיות שקופות ופלטות נסתרות.
ויש את הגומיות הצבעוניות, שילדים מאוד אוהבים אותן. הן נראות כמו תכשיט על השיניים, ומעוררות שיח חיובי בקרב הילדים.
ואחרון חביב, כיום להרבה מאוד ילדים יש התקני יישור שיניים, וזה ממש לא חריג להרכיב גשר, כך שהסיכוי להקנטה הוא מזערי.

יתרה מכך, בני נוער רבים מוצאים עניין רב בגשר המסורתי ומבקשים דווקא טיפול במכשיר זה.
אם בכל זאת מקניטים את הילד, יש מגוון פעולות שניתן לעשות במסגרת בית הספר, להעלאת מודעות לנושא, ולשיח מקדם.

פלטה אינה מגבילה השתתפות בפעילויות ספורט, אבל חשוב להגן עליה על מנת למנוע פגיעה, אם תקרה. לכן, מומלץ להרכיב מגן פה בכל פעילות ספורט, למניעת פגיעה מכדור, מנפילה או מחבטה.

ראשית, חשוב מאוד לשמור על היגיינת פה נאותה. חשוב מאוד לנקות את החניכיים, לנקות בין כל שן ולנקות את הרווחים בין השיניים לפלטה לפני השינה. לאלה שיש קשתיות שקופות, חשוב לנקות את הקשתיות במים ובחומר ניקוי ייעודי; השתדלו לישון על הגב, כדי למזער את החיכוך בין הפלטה לאזור הפנימי של הלחיים. הנחיות נוספות, יותאמו לכם אישית על ידי האורתודונט שלכם.

אחרי חודשי טיפול ארוכים, מגיע הרגע המיוחל, התקני השיניים מוסרים לצמיתות, וחיוך גדול חושף טור שיניים בריאות, מיושרות ויפות.

אבל חשוב לדעת, שהמסע עדיין לא תם.  אמנם לא יהיה עוד צורך להגיע לאורתודונט בתכיפות כפי שנדרשתם אליה עד כה, לא יהיה צורך במתיחת החוטים ובהחלפת הגומיות, אבל יהיה צורך לשמר את התוצאה, בעזרת קיבועים המודבקים באופן קבוע על השיניים, קיבועים נשלפים שיורכבו על השיניים בלילה, וכן באמצעות שמירה על היגיינת הפה וביקורי מעקב אחת לתקופה אצל האורתודונט.

צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
אורטודנט מומחה ליישור שיניים בטכנולוגיית אינויזליין Invisalign

ד"ר עומר פלייסיג – אורתודונט מומחה ליישור שיניים.
הטיפולים במרפאת השיניים במודיעין נעשים תוך כדי שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר ומלווים על ידי צוות מרפאה מקצועי ומיומן לאורך כל הטיפול ולאחריו.
מבין טיפולי המרפאה, יישור שיניים לילדים, יישור שיניים למבוגרים, הלבנת שיניים, קיבועים קבועים ונשלפים כאשר שיטת הדגל היא יישור שיניים באמצעות הקשתיות השקופות של אינויזליין (Invisalign)
ד"ר עומר פלייסיג, חבר מן המניין באגודה האורתודונטית בישראל (IOS), חבר האיגוד האמריקאי לאורתודונטיה (AAO), חבר האיגוד האירופאי לאורתודנטיה (EOS) וחבר בפדרציה העולמית

פרטי התקשרות:
שעות עבודה:

© כל הזכויות שמורות  לדר' עומר פלייסיג