יישור שיניים למבוגרים

יישור שיניים למבוגרים - טיפול חדשני, נוח ואסתטי!

אם חשבתם שיישור שיניים נועד רק לילדים ולבני נוער, כדאי שתחשבו שוב.

טכנולוגיות חדשות, פורצות דרך, בתחום יישור השיניים מאפשרות כיום טיפולים מותאמים אישית, שיעניקו גם לכם, המבוגרים שבחבורה, שיניים מושלמות, שיחזירו לכם את החיוך לפנים.

מטופלים מבוגרים (בני 18 ומעלה) הפונים אליי לטיפול נחלקים לשלוש קבוצות עיקריות:

  1. מטופלים אשר עברו יישור שיניים בעבר, אך מסיבות שונות השיניים "זזו" וכעת רוצים ליישור אותן מחדש (למה בכלל השיניים זזו?!?!…).
  2. מטופלים ששמו לב שיש להם צפיפות בשיניים הקדמיות התחתונות והיא מפריעה להם לצחצח ולנקות בין השיניים בעזרת חוט דנטלי.
  3. מטופלים אשר צריכים טיפול שיניים נרחב (שתלים/כתרים/טיפולי חניכיים) כאשר יישור השיניים הוא אחד השלבים בתוכנית הטיפול שלהם.

הדאגה העיקרית של מטופלים אלה בנוגע לטיפול יישור שיניים היא הנראות של המכשור האורתודונטי.
רבים מהם חוששים שסמכים חיצוניים ("קוביות") יגרמו להם למראה ילדותי ומביך ואחרים פשוט לא רוצים ש"כל העולם" יידע שהם עוברים יישור שיניים.

יישור שיניים למבוגרים
יישור שיניים למבוגרים

אז קודם כל תרשו לי לספר לכם שלאחרונה קוביות שקופות/לבנות נהיו סוג של "טרנד" בקרב בנות 30-40-50 ואני פוגש יותר ויותר מטופלות שמבקשות טיפול באמצעות קוביות שקופות לבנות. אפשר לקרוא על זה גם בכתבה כאן.

ואם בכל זאת אתם רוצים שלא יראו את המכשור האורתודונטי בכלל(!), עומדות בפניכם שתי אופציות עיקריות:

  1. קשתיות (פלטות) שקופות, כאשר השיטה המובילה בתחום היא שיטת אינויזליין אך יש גם חברות נוספות בעולם ואף יצרנים מקומיים.
  2. קוביות נסתרות (לינגואל Lingual) – קוביות המודבקות מהצד הפנימי של השיניים (הצד של הלשון, ומכאן שמן). גם כאן יש מספר יצרנים מוכרים בעולם.

"אני מבוגרת מדי ליישור שיניים…"

"לא בא לי להסתובב שנה וחצי עם קוביות…"

"מה? יישור שיניים זה לא רק לילדים?!??!"

אלו רק חלק מהמשפטים שאני שומע ממטופלים ומטופלות בוגרים שמתעניינים ביישור שיניים למבוגרים.

משום מה נוצרה דעה רווחת בקרב הציבור שיישור שיניים הוא לילדים בלבד ושכדי ליישר את השיניים חייבים גשר מסנוור…

אז תרשו לי לחדש לכם – זה ממש לא רק לילדים וזה ממש לא חייב להיות מסנוור!

שיניים לא מיושרות או צפופות משפיעות על המראה האסתטי של הפנים וגם על בריאות הפה, ומקשות על צחצוח שיניים ושמירה על היגיינת הפה. היום יותר מתמיד, יש פתרונות נגישים ונוחים ליישור שיניים, גם למי שרוצה להצניע את הטיפול. למעשה, לאחרונה יותר ויותר מבוגרים/ות פונים אליי לקבלת טיפול יישור שיניים, אנו רואים יותר ויותר מבוגרים בני 30 עד 60 מרכיבים על שיניהם התקנים ליישור שיניים, במטרה לשפר את איכות חייהם.

יתרה מכך, סקר שנערך בארה"ב לפני מספר שנים מצא שכמחצית מהמטופלים העוברים יישור שיניים הם למעשה מעל גיל 18. 50%!! ומה שטוב לאמריקאים כמובן טוב גם לישראלים ולתחושתי, המספר בארץ לא רחוק מזה.

על פי האגודה האמריקאית לאורתודונטים (AAO), בממוצע, אחד מכל ארבעה מטופלים ליישור שיניים הוא מבוגר. שיניים לא מיושרות אינן מיוחסות רק לילדים. מבוגרים שלא טיפלו בבעיות האורתודונטיות שלהם, ודוחים את הטיפל ליישור שיניים, סובלים לרוב מעששת, ממחלות חניכיים ומבעיות לעיסה. אף פעם לא מאוחר מדיי להתחיל טיפול אורתודונטי ליישור שיניים. שיניים ישרות הן לא רק אסתטיות, אלא גם קלות יותר לשמירה על ניקיון ושמירה על פה בריא.

ובכל זאת, קיים הבדל אחד מהותי בין יישור שיניים לילדים ולמבוגרים. האסתטיקה של המכשור. עבור האוכלוסיה המבוגרת, האסתטיקה של המכשור האורתודונטי מאד מאד חשובה! הם פשוט לא רוצים "לבלוט בשטח" וגם לא מעוניינים שכולם יראו שהם מיישרים את השיניים…

החברות המייצרות מכשור אורתודונטי הבינו זאת כבר מזמן ומצאו לכך מספר פתרונות:

סיפורי הצלחה

אורתודונט מומחה | ד"ר עומר פלייסיג

Excellent! Made my daughter feel very comfortable throughout the process, and the results once her braces were taken off are beautiful. Highly recommend

"עומר רופא מאד מקצועי ומסור. במשך הטיפול שארך כשנתיים הוא תמיד היה זמין לכל שאלה ובקשה וקיבל אותנו תמיד בחום ועם חיוך. ממליצה מאד מאד!"

"אחרי טיפול שארך כשנתיים - גם בדיעבד, עומר הוא האורתודנט שהייתי בוחר בו מלכתחילה. אמליץ עליו לכל משפחתי ולילדי (לכשיהיו ויצטרכו). מקצועי ואנושי. ממליץ מכל הלב."

"ממליץ מאד! עושה עבודה מושלמת, פדנטית ויסודית מעבר לאנושיות!!!"

"רופא מעולה! ממליצה בחום!"

יישור שיניים למבוגרים - טבלה מסכמת

נושאמידע
גילאין הגבלת גיל, כשמדובר ביישור שיניים. טיפולי יישור שיניים יעילים גם למבוגרים, ואף מומלצים במקרים רבים
יתרונות

ליישור שיניים למבוגרים יתרונות רבים, ביניהם: שיפור המראה החיצוני, הגברת הביטחון העצמי, שיפור בריאות הפה, הקלה על כאבי לסת, שיפור יכולת הלעיסה והדיבור, מניעת שחיקת שיניים ומניעת בעיות חניכיים.

אפשרויות טיפול

בין אפשרויות הטיפול: גשרים קבועים (מתכת, או גשר/סמכים שקופים), קשתיות שקופות (אינויזליין), יישור שיניים לינגואלי/נסתר

בחירת הטיפול

בחירת טיפול יישור שיניים למבוגרים תלויה בגורמים רבים, ביניהם: חומרת הבעיה, התקציב, אורח החיים וההעדפות האישיות. חשוב להתייעץ עם אורתודונט מומחה ליישור שיניים, כדי לקבל את הטיפול המתאים ביותר.

משך הטיפול

משך הטיפול ליישור שיניים במבוגרים משתנה בהתאם לחומרת הבעיה ולשיטת הטיפול. לרוב, יישור שיניים יכול להימשך כשנה וחצי.

היגיינה

חשוב לשמור על היגיינת הפה בקפידה במהלך טיפולי יישור שיניים למבוגרים, על מנת למנוע עששת ובעיות חניכיים. יש לצחצח שיניים פעמיים ביום באופן קבוע, לפנות לרופא שיניים לבדיקות תקופתיות, ולשיננית, לצורך טיפול שיגרתי.

יישור שיניים למבוגרים באמצעות אינויזליין - לפני ואחרי

מהם הבעיות האורתודונטיות הנפוצות בקרב מבוגרים?

הבעיות האורתודונטיות בקרב מבוגרים דומות מאוד לבעיות האורתודונטיות של ילדים ובני נוער. הבעיות הנפוצות המצריכות טיפול ליישור שיניים הן:

מרווחים – רווחים גדולים בין שיניים. תופעה זו בולטת במיוחד בריווח בין שתי השיניים העליונות הקדמיות (דיאסטמה מרכזית).
צפיפות –  כשאין מספיק מקום בלסת, השיניים גדלות עקום ו/או מחוץ לקשת ו/או שהן חופפות זו את זו.

מנשך הפוך/צולב קדמי – השיניים הקדמיות התחתונות בולטות ביחס לשיניים הקדמיות העליונות.
מנשך פתוח – השיניים הקדמיות העליונות והתחתונות אינן נוגעות בעת נשיכה. מנשך פתוח יכול להתפתח בחלק הקדמי או האחורי של הפה.

מנשך הפוך/צולב אחורי –  השיניים העליונות נכנסות לתוך השיניים התחתונות. מנשך הפוך יכול להתקיים בשיניים הקדמיות, בשיניים האחוריות או בשתיהן.

מה ההבדל בין יישור שיניים למבוגרים ליישור שיניים לילדים?‏

בעיקרון, תהליך טיפול יישור שיניים במבוגרים ובילדים הוא מאוד דומה.

ההבדל הוא, שאצל מבוגרים, עצמות הלסתות והשיניים כבר סיימו להתפתח, ולכן תהליך יישור השיניים הוא איטי ומורכב יותר. בנוסף, בקרב מבוגרים עלולות להיות בעיות חניכיים, בעיות שהן פחות שכיחות אצל ילדים. בעיות בחניכיים עלולות להקשות על תהליך יישור השיניים.

ההבדל הנוסף, הוא שרוב המבוגרים עברו טיפולי שיניים נוספים, לרבות גשרים וכתרים, שעלולים להגביל ואף להאריך את תהליך היישור.

יחד עם זאת, מבוגרים בניגוד לילדים, הם חדורי מוטיבציה, משתפים פעולה עם האורטודונט ומקפידים בדר"כ על ההנחיות כך שהטיפול יכול להיעשות יעיל ואולי אף מהיר יותר מאשר אצל ילדים.


בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם אורתודונט, מומחה ביישור שיניים, שיידע לתת לכם את המענה הטוב ביותר בעבורכם ולהתאים לכם את שיטת הטיפול שתביא לתוצאה מיטבית בעבורכם.

יישור שיניים למבוגרים - לפני ואחרי - דר עומר פלייסיג
יישור שיניים למבוגרים באמצעות סמכים קבועים - דר עומר פלייסיג

מהן הסיבות שמבוגרים מחליטים ליישר שיניים?‏

רבים מהמבוגרים הפונים לטיפול אורתודונטי פונים בעיקר מסיבות הקשורות להיבטים רגשיים וחברתיים.

רבים מאוד מהמבוגרים נמנעים מלחייך, ואף מסתירים את פיהם במהלך אינטראקציה חברתית. שיניים ישרות יאפשרו להם להרגיש טוב עם עצמם, לחייך בשמחה, וללא חשש, ולהחזיר לעצמם את הבטחון.

יתירה מכך, יש מחקרים שמראים כי מעסיקים נוטים להעדיף מועמדים למקום עבודה ששיניהם מיושרות והחיוך שלהם אסתטי ונעים.

סיבות נוספות שבגינן פונים מבוגרים ליישור שיניים, הן עיתוי מתאים, למשל לפני אירוע משמעותי, כמו חתונה, או כשהם נמצאים בתהליך חיפוש אחר בן/בת זוג, או לצורך שיפור המראה, שמצטלם טוב ברשתות החברתיות.

אין ספק, שהשיטות ליישור שיניים הקיימות כיום, מאפשרות טיפולים מותאמים אישית, כמעט בלתי נראים, כך שכל מי שזקוק ליישור שיניים, יוכל ליהנות בסופו של תהליך מתוצאה מרשימה.

היתרונות של יישור שיניים למבוגרים ‏

יישור שיניים יכול לשפר את הבריאות הפיזית והנפשית כאחד.

כשמדובר בבריאות הפה – שיניים מיושרות, מאפשרות ניקוי וצחצוח יעילים ויסודיים. היגיינת הפה מאפשרת לשמור על חניכיים נקיות ובריאות; 

פעולת הלעיסה נעשית בצורה תקינה ומסייעת לעיכול המזון;

הדיבור וההגייה ברורים יותר, והמראה האסתטי של הפנים משתדרג לאין ערוך.

מבחינה רגשית  – שיניים ישרות מחזקות את הדימוי העצמי, תורמות לתחושה כללית טובה, ומסייעות לשפר את איכות החיים והקשרים החברתיים.

יישור שיניים למבוגרים - דר עומר פלייסיג - מומחים בחיוכים

יישור שיניים למבוגרים באמצעות סמכים (קוביות/גשר) לבנים/שקופים

אלו אותן קוביות המודבקות לשיניים מצידן החיצוני אבל בשונה מגשר כסוף, הקוביות עשויות חרסינה לבנה בגוון השן, כך שהמראה האסתטי המתקבל הוא משופר מאד. בנוסף, קיימים גם חוטים (הקשת שמחברת את הקוביות) בצבע לבן וכך נכון גם לגבי גומיות ומחברים, כל זאת לצורך שמירה על אסתטיקה גבוהה של המכשור. היתרונות של אופציה זו הן עלות יחסית לא גבוהה ואסתטיקה טובה.

החסרונות: מבין כל האופציות בתחום האסתטיקה המשופרת, זו למעשה האופציה הכי פחות אסתטית. בנוסף, קוביות חרסינה הן בעלות חיכוך מוגבר עם החוט מה שעשוי לגרום להארכה של זמן הטיפול. חסרון נוסף שקיים באופציה זו הוא סיכון לשחיקת אמייל השן במגע לא רצוי עם הקוביות.

פתרון אחר שקיים הוא סמכים נסתרים (לינגואליים)

אלו הן קוביות המודבקות מצידן הפנימי של השיניים (הצד של הלשון ומכאן שמם) וכך למעשה הן נסתרות וחבויות בתוך הפה.

יתרונות: זהו המכשור האסתטי ביותר שקיים כיום מכיוון שכלפי חוץ לא רואים כלום. פתרון זה מתאים לכל מקרה בכל רמת קושי. לעומת זאת, חסרון בולט של שיטה זו – קושי בבליעה ודיבור ולעיתים קרובות פציעה של הלשון עקב המגע התמידי של הלשון עם הסמכים. חסרון נוסף הוא העלות הגבוהה של המכשור.

פתרון שלישי ומצויין בתחום יישור שיניים למבוגרים הוא קשתיות שקופות (אינויזליין Invisalign)

אלו הן קשתיות פלסטיק שקופות המיוצרות באמצעות מדפסות תלת מימד ומורכבות על ידי המטופל/ת באופן עצמאי. הטיפול כולו מתוכנן מראש בצורה ממוחשבת ולכן המטופל מקבל את כל סדרת הקשתיות עבור הטיפול. היתרון הכי גדול בשיטה זו הוא זמן טיפול מקוצר, לעיתים עד כדי 50% מזמן הטיפול באמצעות סמכים. יתרון נוסף הוא אסתטיקה משופרת ביחס לסמכים (הקשתיות אינן בלתי נראות אבל כמעט בלתי נראות). יתרון שלישי באופציה זו הוא היכולת לשמור על היגיינה אוראלית מצוינת ללא מאמץ מיוחד מכיוון שניתן להסיר את הקשתיות לצורך ניקוי השיניים. היתרון הרביעי הוא עלות שהיא לא גבוהה ביחס לאסתטיקה מצוינת וזמן טיפול מקוצר.

החסרונות העיקריים בשיטה זו: ראשית, נדרש שיתוף פעולה מעולה מצד המטופל כלומר, נדרש להרכיב את הקשתיות 22 שעות ביממה (לכן, הטיפול אינו מתאים למטופלים שלא יוכלו להתמיד בו). חסרון נוסף מתבטא בכך ששיטת טיפול זו איננה מתאימה לחלק מן המטופלים. על מנת לבדוק האם היא מתאימה לכם, יש להגיע לבדיקה אצלי בה תקבלו את כל התשובות.

לסיכום, יישור שיניים למבוגרים הוא אפשרי בהחלט, טיפול בעל ביקוש הולך ומתגבר וכיום ניתן לבצעו באופן אסתטי מאד!

אם חשבתם ש"פספסתם את הרכבת" ולא תוכלו כבר ליישר את השיניים, דעו לכם ש"הרכבת מחכה לכם בתחנה" והיא יכולה להציע לכם "נסיעה כיפית ומהנה" עם תוצאות מעולות וחוויית משתמש נפלאה!

שאלות ותשובות על יישור שיניים למבוגרים

השיטות ליישור שיניים אצל מבוגרים הם דומות כמו בתהליך של יישור שיניים לילדים ונוער. יש מבוגרים שמבצעים יישור באמצעות סמכים, סמכים נסתרים וגם באמצעות שיטת אינויזליין.

כיום אנשים מודעים יותר לבריאות הפה, וכן לאפשרויות המגוונות ליישור שיניים. אם בעבר התקני יישור השיניים היו בולטים ומסורבלים, הרי שכיום קיימות מגוון שיטות ליישור שיניים, חלקן אף בלתי נראות, ומתאימות מאוד למבוגרים. יתירה מכך, שיטות הטיפול כיום הן הרבה יותר נוחות ליישום ולתחזוקה ומצריכות פחות ביקורים אצל האורתודונט, כך שגם מבוגרים עסוקים מאוד יכולים ליהנות מתהליך נוח ויעיל, שתוצאותיו מרשימות.

טיפול אורתודונטי דורש טיפול ותשומת לב נוספים בכל הנוגע לשגרת היגיינת הפה. יש צורך לנקות בהקפדה יתירה את מקום המפגש בין הסמכים לשיניים, ולסלק כל שארית מזון. בנוסף, נדרשים ביקורים קבועים אצל שיננית לצורך הסרת הפלאק והמשקעים שנוצרו במקומות שקשה להגיע אליהם בצחצוח יומי. האורתודונט ימליץ על מברשות שיניים מתאימות להתקן האורתודונטי שלך, וכן על עזרים נוספים לשמירה מיטבית על היגיינת הפה.

לחלוטין לא! כדי לשמר את תוצאות הטיפל, יהיה צורך להרכיב התקן קבוע ו/או התקן נשלף על השיניים. המטופל יצטרך להגיע בשנה הראשונה על בסיס קבוע לאורתודונט לצורך מעקב. עם הזמן תכיפות הביקורים תרד בהדרגה.

צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
אורטודנט מומחה ליישור שיניים בטכנולוגיית אינויזליין Invisalign

ד"ר עומר פלייסיג – אורתודונט מומחה ליישור שיניים.
הטיפולים במרפאת השיניים במודיעין נעשים תוך כדי שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר ומלווים על ידי צוות מרפאה מקצועי ומיומן לאורך כל הטיפול ולאחריו.
מבין טיפולי המרפאה, יישור שיניים לילדים, יישור שיניים למבוגרים, הלבנת שיניים, קיבועים קבועים ונשלפים כאשר שיטת הדגל היא יישור שיניים באמצעות הקשתיות השקופות של אינויזליין (Invisalign)
ד"ר עומר פלייסיג, חבר מן המניין באגודה האורתודונטית בישראל (IOS), חבר האיגוד האמריקאי לאורתודונטיה (AAO), חבר האיגוד האירופאי לאורתודנטיה (EOS) וחבר בפדרציה העולמית

פרטי התקשרות:
שעות עבודה:

© כל הזכויות שמורות  לדר' עומר פלייסיג